Brage Gilles resor

 

Brage Gilles resor
1911 Finland 22-26 juni
Besökta orter Helsingfors
Deltagare Georg ”Jojje” Andersson, Ella Bergebrand, Ester Ekström, Mia Jarl, Edith Johansson, Sigurd Karlsson, Gustaf Karlsson, Jaku Karlsson, Signe Klarin, Erik Klarin, Vivian Lindberg, Adolf Persson, Per Påls, Gunnar Rasmusson, Thure Rasmusson, Hilmer Schelin, Betty Vogel
Danser Skrälåt
1913 Danmark
Besökta orter Köpenhamn
Deltagare George ”Jojje” Andersson, Anna Edström, Ernst Granhammar, Octavia ”Vivan” Granhammar, Lilly Lilja, Olga Persson, Adolf Persson, Gerda Rasmusson, Hans Sand, Gotte Sjöberg, Anders Soling, Anna ”Nickan” Svensson, Gustav Åkerström
Danser
1917 Norge
Besökta orter Oslo
Deltagare Jojje Andersson, Axel Bäckström, Gerda Elfing, Elisabeth Engman, Karin Eriksson, Ernst Granhammar, Octavia ”Vivan” Granhammar, Josef Holmblad, Gully Liljeström, Davis Liljeström, Gully Olsson, Olga Persson, Adolf Persson, Arvid Sjöberg, Gotte Sjöberg, Anders Soling, Lilly Soling, Emil Ulfgren
Danser Halling
1921 Danmark
Besökta orter Köpenhamn
Deltagare Viola Eriksson, Ebba Forsgren, Octavia ”Vivan” Granhammar, Ruth Hellström, Olle Höglund Bernhard Jansson, Paulina Jansson, Valter Lang, Erik Lundmark, Gully Lundmark, Axel Magnusson, Nora Magnusson, Hanna Persson, Vilma Rasmusson, Gunnar Rasmusson, Gotte Sjöberg, Anders Soling, Lilly Soling, Edit Sundblad, Judit Tordsson, Margit Wictorin, Hans Wormbs
Danser
1922 Norge
Besökta orter Oslo
Deltagare George ”Jojje” Andersson, Erik Bergsten, Viola Eriksson, Ivan Eriksson, Ruth Hellström, Bernard Jansson, Paulina Jansson, Betty Karlin, Lisa Karlsson, Erik Lundmark, Axel Magnusson, Nora Magnusson, Märta Olander, Gunnar Rasmusson, Wilhelmina Rasmusson, Ingeborg Rasmusson, Ruth Rydén, Hilmer Schelin, Arvid Sjöberg, Gotte Sjöberg, Anders Soling, Lilly Soling, Wille Sundblad, Edit Sundblad, Elias ”Elis” Sverkersson
Danser Fjällnäspolska, Väva Vadmal
1924 Norge 31 augusti – 5 september
Besökta orter Trondheim, Dombås, Värma, Romsdalen, Åldansnäs, Molde, Bergen, Voss, Oslo
Deltagare George ”Jojje” Andersson, Sven Axell, Erik Bergsten, Ina Bergsten, Lisa Carlsson, Ebba Forsgren, Bernhard Jansson, Paulina Jansson, Betty Karlin, Märta Karlsson, Gunnar Lindgren, Erik Lundmark, Gully Lundmark, Anna Magnusson, Tage Melin, Märta Olander, Gunnar Rasmusson, Ruth Rydén, Arvid Sjöberg, Gottfrid Sjöberg, Anders Soling, Vera Ström, Selma Tessing, Ture Tessing, Edvin Zetterström
Danser Schottisch, Daldans, Västgötapolska, Frykdalspolska, Jössehäradspolska, Väva Vadmal, Fjällnäspolska, Trekarlspolska, Oxdans, Vingåkersdans, Skrälåt
1926 Norge 15 augusti – x september
Besökta orter Sarpsborg, Fredriksstad, Drammen, Rjukan, Rauland, Vinje, Hauklisäter, Sand, Stavanger, Bergen, Voss, Stalheim, Floms, Myrdal, Oslo
Deltagare Ella Axell, Sven Axell, Axel Bergqvist, Bernhard Jansson, Betty Karlin, Märta Karlsson, Gunnar Lindgren, Gösta Lundborg, Tage Melin, Märta Olander, Elsa Rasmusson, Gunnar Rasmusson, Anders Sabini, Gotte Sjöberg, Anders Soling, Vera Ström, Ture Tessing, Selma Tessing, Karin Vretblad, Edvin Zetterström
Danser Schottisch, Trekarlspolska, Fryksdalspolska, Daldans, Jössehäradspolska, Väva Vadmal, Gotlandskadrilj, Vingåkersdans, Fjällnäspolska, Västgötapolska, Oxdans, Skrälåt
1929 Danmark
Besökta orter Köpenhamn
Deltagare Viola Eriksson, Ivan Eriksson, Betty Karlin, Märta Karlsson, Georg Lambert, Märta Olander, Vera Ström, Vincent Wahlström
1932 Norge
Besökta orter Oslo
Deltagare Ella Axel, Sven Axell, Marina Carlsson, Nisse Ekedal, Berhard Jansson, Gunnar Jansson, Göta Lindberg, Wille Lundblad, Gustav Olmin, Eva Ström, Vera Ström, Vincent Wahlström
Danser
1938 Danmark 9-19 juli
Besökta orter Vårdingsborg
Deltagare Anders Andersson, Anna-Lisa Fogelström, Karl-Erik Holm, Arne Jerling, Göta Lindberg, Fanny Lindström, Lilian Malmkvist, Margit Maxe, Gustav Olmin, Britta Rasmusson, Gottfrid Sjöberg, Rudolf Sjöberg, Karin Sjögren, Claes Thunberg, Karin ”Kaj” Thunberg
Från andra föreningar Bror Pettersson, Appell.
Danser
1939 Danmark Våren
Besökta orter Odense
Deltagare Anders Andersson, Karl-Erik Holm, Göta Lindberg, Fanny Lindström, Stig Sjödin, Claes Thunberg, Karin ”Kaj” Thunberg
Danser
1939 Danmark
Besökta orter
Deltagare Anders Andersson, Anna-Lisa Andersson, Sven Axell, Harry Boberg, Folke Fredin, Karin Holm, Karl-Erik Holm, Arne Jerling, Ruth Karlsson, Göta Lindberg, Inga Lindqvist, Erik Lindstein, Fanny Lindström, Olle Lindström, Bror Mattsson, Margit Maxe, Fred Nygren, Claes Thunberg, Karin ”Kaj” Thunberg
1946 Danmark 8 – 21 Juli
Besökta orter Köpenhamn, Odense, Brörup, Aarhus, Skive, Aalborg
Deltagare Anders Andersson, Anna-Lisa Andersson, Ingrid Bergman, Stig Dahlström, Britta Eriksson, Karin Granath, Anna-Lisa Helltrand, Tage Hellstrand, Lars Hansson, Karin Holm, Karl-Erik Holm, Allan Johansson, Gun Johansson, Arne Lindroth, Fanny Lindström, Olle Lindström, Åke Lindström, Fred Nygren, Gudrun Nygren, Saga Sandén, Birgitta Schwartz, Stig Sjödin, Gerd Skiöld, Rolf Stigstedt, Eva Tilling, Claes Thunberg, Karin ”Kaj” Thunberg, Margareta Wiksten, Pär Wiksten
Från andra föreningar Meg Sahlin, KFG
Danser Västgötapolska, Vingåkersdans
1947 Åland
Besökta orter
Deltagare Gun Hagedorn-Olsson, Rolf Stigstedt, Claes Thunberg, Karin ”Kaj” Thunberg
1948 Schweiz
Besökta orter
Deltagare Anders Andersson, Anna-Lisa Andersson, Kjell Appelberg, Ingrid Bergman, Britta Eriksson, Tage Hellstrand, Anna-Lisa Hellstrand, Karin Holm, Karl-Erik Holm, Bernhard Jansson, Allan Johansson, Gun Johansson, Sigfrid Keijser, Erik Lindstein, Kurt Persson, Saga Sandén, Per-Åke Skoog, Stig Sjödin, Rolf Stigstedt, Claes Thunberg, Karin ”Kaj” Thunberg, Gudrun Åberg
Från andra föreningar Lennart Lenngren, Astrid Lenngren – KUR
Danser Vingåkersdans, Västgötapolska, Väva Vadmal
1949 Danmark
Besökta orter
Deltagare Anders Andersson, Britta Eriksson, Georg ”Jojje” Eriksson, Gun Hagedorn-Olsson, Lars Hansson, Kerstin Hansson, Inga Holm, Ingvar Holm, Carl-Åke Johansson, Saga Lindroth, Barbro Lindström, Åke Lindström, Elsa Rasmusson, Mats Regnestam, Eva Tilling, Robert Wiberg, Margareta Wiksten, Per Wiksten
Danser
1951 Danmark
Besökta orter
Deltagare
Danser
1952 Norge
Besökta orter
Deltagare
Danser
1954 Åland 13 – 18 maj
Besökta orter
Deltagare Anders Andersson, Berit Andersson, Hans Andersson, Lars-Erik Andersson, Berit Carlsson, Siv Gillwander, Nils-Allan Gustafsson, Tony Hansson, Kerstin Jakobsson, Carl-Åke Johansson, Leif Johansson, Ulla Johansson, Berit Jörgenson, Solveig Lekberg, Maj-Britt Nilsson, Leif Nordgren, Mats Regnestam, Hans Rensvik, Rudolf Sjöberg, Signe Stjärnfalk, Kerstin Wallander, Bosse Wallander, Gunnel Westlund, Maud Viberg, Per-Erik Österman
1955 Danmark, Frankrike, Italien
Besökta orter
Deltagare Anders Andersson, Anna-Lisa Andersson, Eivor Gustafsson, Berit Gustavsson, Nils-Allan Gustavsson, Karin Holm, Kerstin Jacobsson, Gunnar Jansson, Maj-Britt Jansson, Hertha Köhler, Maj Britt Nilsson, Leif Nordgren, Mats Regnestam, Gunnel Rensvik, Hans Rensvik, Claes Thunberg, Maj Thunberg, Ragnhild Timber, Tage Widholm, Gudrun Åberg
Danser
1956 Åland 9 – 14 maj
Besökta orter
Deltagare Kjell Agnhage, Anders Andersson, Anna-Lisa Andersson, Marianne Andersson, Hans Burell, Margareta Cederberg, Kerstin Gustavsson, Kerstin Jacobsson, Lars Landstedt, Lisbeth Larsson, Bertil Lundqvist, Vivian Lötbring, Maj Britt Nilsson, Leif Nordgren, Ulla Olsson, Mats Regnestam, Gunnel Rensvik, Hans Rensvik, Claes Thunberg, Maj Thunberg, Bengt Thörn, Solveig Thörn, Kerstin Vallander
Danser
1957 Italien
Besökta orter Rom, Messina, Ragusa, Taormina, S. Vincent, Udine, Venedig
Deltagare Anders Andersson, Anna-Lisa Andersson, Nils-Allan Gustavsson, Berit Gustavsson, Kerstin Gustafsson, Karl-Erik Holm, Lars Landstedt, Ragnar Larsson, Maj Britt Nilsson, Leif Nordgren, Ulla Olsson, Gunnel Rensvik, Hans Rensvik, Eva Widholm, Kjell Åberg, Gudrun Åberg
Från andra föreningar Lennart och Astrid Lenngren – KUR, Elsa Heide – Mäster Olofgården, Roland Eriksson och Gunvor Persson – Slåttergillet, Åke Sjöndin – KFG.
Danser
1958 England, Wales, Danmark 3 – 20 juli
Besökta orter Köpenhamn, London, Llangollen, London, Amsterdam, Hamburg, Brörup
Deltagare Anders Andersson, Marianne Andersson, Britta Eriksson, Hans Fogelström, Berit Gustafsson, Nils-Allan Gustafsson, Sivert Hellberg, Gunnar Jansson, Maj-Britt Jansson, Vivian Lötbring, Margareta Norbelie, Leif Nordgren, Ulla Olsson, Mats Regnestam, Per-Åke Skoog, Rolf Stigstedt, Claes Thunberg, Maj Thunberg, Lars-Gunnar Widholm, Tage Widholm, Gudrun Åberg
Danser
1959 Åland
Besökta orter
Deltagare Anders Andersson, Marianne Andersson, Hans Fogelström, Berit Gustavsson, Kerstin Gustavsson, Nils-Allan Gustavsson, Kerstin Jacobsson, Berit Kjerrgren, Lisbeth Larsson, Ragnar Larsson, Ulla Larsson, Vivian Lötbring, Maj-Britt Jansson, Leif Nordgren, Mats Regnestam, Bengt Thörn, Solveig Thörn
Danser
1961 Tjeckoslovakien, Österrike, Italien 7 – 21 augusti
Besökta orter
Deltagare Anders Andersson, Anna-Lisa Andersson, Hans Burell, Tommy Ekelund, Berit Gustafsson, Nils-Allan Gustafsson, Solveig Gustavsson, Ulla Hedberg, Barbro Jonevret, Leif Jonevret, Ragnar Larsson, Olle Lindström, Vivian Lötbring, Arne Nilsson, Maj Britt Nilsson, Margareta Norbelie, Berit Nordgren, Leif Nordgren, Claes Thunberg, Maj Thunberg, Birgit Thunvall, Solveig Thörn, Bengt Thörn, Maj Wiberg, Gudrun Åberg, Kjell Åberg
Från andra föreningar Stig Bergqvist
1962 Åland
Besökta orter
Deltagare Kjell Agnhage, Britt-Marie Andersson, Birgitta Burell, Tommy Ekelund, Hans Ericsson, Janne Eriksson, Hans Fogelström, Lars Greek, Solveig Gustafsson, Hans Hedberg, Myrna Lindblom, Arne Nilsson, Maj Britt Nilsson, Margareta Norbelie, Sven Svensson, Bengt Thörn, Solveig Thörn, Lennart Vogel, Gudrun Åberg
1963 Tyskland, Holland 7 – ? juli
Besökta orter Nidern-Tudorf, Wewelsburg, Haag
Deltagare Anders Andersson, Anna-Lisa Andersson, Britt-Marie Andersson, Bo Axell, Bengt-Olov Brandt, Birgitta Burell, Hans Burell, Jan-Erik Carlgren, Vivian Carlgren, Janne Eriksson, Kerstin Hermansson, Tore Hermansson, Lena Holm, Kjell Lerjebo, Myrna Lindblom, Arne Nilsson, Maj-Britt Nilsson, Gunilla Noaksson, Berit Nordgren, Leif Nordgren, Britt Svensson
Från andra föreningar Lennart och Astrid Lenngren – KUR
Danser
1965 Österike, Italien, Frankrike 21 augusti – 13 september
Besökta orter Wien, Venedig, Lieurey, Dijon, Paris
Deltagare Anders Andersson, Anna-Lisa Andersson, Bert Blomberg, Birgitta Blomberg, Bengt-Olov Brandt, Birgitta Burell, Maud Carlsson, Janne Eriksson, Berit Gustafsson, Nils-Allan Gustafsson, Karin Holm, Karl-Erik Holm, Leif Johansson, Anders Karlsson, Gunilla Larsson, Britt Lerjebo, Kjell Lerjebo, Mona Lundberg, Bertil Lundqvist, Bengt Thörn, Solveig Thörn
Från andra föreningar Björn Ståbi, Stig Bergqvist, Berit Brunefalk, Rolf Brunefalk
Danser Slängpolska från Närke, Daldans, Fryksdalsdans, Oxdans, Sexengelska, Ringländer, Väva Vadmal, Fyrmannadans, Engelska för tre par, Ekebypolska, Vingåkersdans, Kadrilj från Landskrona, Ryska polskan, Västgötapolska.
1968 Danmark
Besökta orter Holstebro
Deltagare Anders Andersson, Tommy Ekelund, Britta Eriksson, Georg Eriksson, Iris Eriksson, Lars Greek, Ragnar Larsson, Bertil Lundqvist, Lena Melin, Per Melin, Berit Nordgren, Bengt Thörn, Solveig Thörn, Gudrun Åberg
1968 Irland 16 – 28 september
Besökta orter Dublin, Dalkey
Deltagare Anders Andersson, Anna-Lisa Andersson, Marianne Andersson, Birgitta Blomberg, Bert Blomberg, Birgitta Burell, Berit Gustavsson, Nils-Allan Gustavsson, Anders Karlsson, Britt Lerjebo, Kjell Lerjebo, Leif Nordgren, Maj Thunberg, Claes Thunberg
Från andra föreningar Elvy Bevö, Göte Lindblad
Danser Långdans från Närke, Daldans, Västgötapolska, Engelska för tre par, Fyrmannadans, Oxdans, Schottis i turer, Fryksdalsdans, Ränningen, Snurrebocken, Kadrilj från Landskrona, Väva vadmal, Masjös (= Trampa på musen), Tre ting, Iipuli-kukku, Klappdans, Möllaredansen, Räknaren
1971 Frankrike 24 juli – 14 augusti
Besökta orter Paris – Pau – Biarritz
Deltagare Kjell Agnhage, Anders Andersson, Anna-Lisa Andersson, Marianne Andersson, Eva Axell, Bo Axell, Birgitta Bille, Eric Bolander, Tommy Ekelund, Gunnar Eriksson, Ann Gagner, Lars Greek, Britt-Marie Greek, Berit Gustavsson, Nils-Allan Gustavsson, Ingrid Gustavsson, Gunnar Jansson, Maj-Britt Jansson, Rolf Jonsson, Anders Karlsson, Gunilla Larsson, Agneta Nilsson, Maj-Britt Nilsson, Bengt Thörn, Solveig Thörn
Från andra föreningar Siv Sabel, Tord Rhenberg – Väsby folkdansförening
Danser Daldans, Dans till fryksdalsmelodi, Ekebypolska, Engelska för tre par, Fjällnäspolska, Fyrmannadans, Jössehäradspolska, Kadrilj från Landskrona, Oxdans, Ryska polskan, Ränningen, Schottis i turer, Slängpolska från Närke, Snurrebock från Tierp, Västgötapolska, Väva vadmal, Ölandskadrilj
1975 Spanien
Besökta orter Lloret de Mar – Yaca – Lloret de Mar
Deltagare Kjell Agnhage, Benny Bentlöv, Eric Bolander, Kerstin Brage, Hans Burell, Gunilla Burell, Lisbeth Cannermo, Stig Cannermo, Tommy Ekelund, Britt-Marie Greek, Ingrid Gustavsson, Karin Hallenius, Lars Jansson, Rolf Jonsson, Anders Karlsson, Eva Sparrheden, Agneta Nilsson-Hertzman, Malte Olsson, Eva Sälg, Bengt Thörn, Solveig Thörn, Lena Thörn, Malou Westling, Yvonne Åkerlund
Från andra föreningar Sune Bergman
Danser Oxdans, Åttamannaengel
1977 Belgien
Besökta orter Ostrozebeeke
Deltagare Jens Andersen, Lise Andersen, Eric Bolander, Lars Greek, Lena Greek, Berit Gustavsson, Ingrid Gustavsson, Nils-Allan Gustavsson, Hans Henke, Rolf Jonsson, Birgitta Kärrgren, Eva Sparrheden, Hans Lindblom, Agneta Lindblom, Per Lundin,Bertil Lundqvist, Birgitta Lundqvist, Malte Olsson, Gunnar Rinnbäck, Eva Sälg, Yvonne Åkerlund
Danser Bitte mand i knibe
1978 Holland
Besökta orter Amersfoort
Deltagare Jens Andersen, Lise Andersen, Elvy Bevö, Åke Billqvist, Eric Bolander, Kerstin Brage, Annika Edvardsson, Gunnar Eriksson, Nils-Allan Gustavsson, Berit Gustavsson, Hans Henke, Doris Molin, Gunnar Rinnbäck, Margareta Rinnbäck, Ingrid Rinnbäck, Eva Sparrheden, Eva Sälg
Danser Oxdans, Skobo, Väva vadmal, Ränningen
1978 Danmark 3 – 5 november
Besökta orter Århus
Deltagare Jens Andersen, Lise Andersen, Hans Burell, Gunilla Burell, Britta Eriksson, Gunnar Eriksson, Per Eriksson, Christina Hagbo, Kerstin Hellstrand, Tony Johansson, Rolf Jonsson, Inger Lernevall, Bertil Lundqvist, Birgitta Lundqvist, Margareta Rinnbäck, Gunnar Sjöberg, Margareta Sjöberg, Eva Sparrheden, Max Strandberg, Torbjörn Svensk, Gunilla Tegerstedt, Malou Westling, Jan Wrang
Danser
1981 Danmark
Besökta orter
Deltagare
Danser
1983 Danmark
Besökta orter Århus
Deltagare Göran Almgren, Lars Almgren, Lise Andersen, Jens Andersen, Anna-Lisa Andersson, Åke Billqvist, Carin Christensson, Britta Eriksson, Gunnar Eriksson, Margareta Johansson, Tony Johansson, Åsa Johansson, Inger Lernevall, Anette Molin, Doris Molin, Anders Qvarnström, Christina Regnestam, Margareta Rinnbäck, Gunnar Rinnbäck, Anita Rinnbäck, Britt Rydell, Jan-Erik Rydell, Torbjörn Svensk, May Svensson, Jan Wrang, Carolina Wennerholm
Danser Klapperstycket, Sextur med keding, Engelska från Trosa, Engelska från Länna, Engelska från Svartsmara, Fyrpolska, Slängpolska, Banddans, Åttamanengel, Västgötapolska
1985 Belgien
Besökta orter Keerbergen
Deltagare Åke Billqvist, Eric Bolander, Eva Bolander, Carin Christensson, Britta Eriksson, Gunnar Eriksson, Margareta Johansson, Tony Johansson, Åsa Johansson, Inger Lernevall, Ralf Milestad, Christina Regnestam, Ingrid Rinnbäck, Torbjörn Svensk
Från andra föreningar Inger Carlsson, Kent Forsmo, Marita Lagergren, Karl-Erik Larsson, Mikael Lindberg, Maire Åberg, Sture Hedlund
Danser Banddans, Björndans, Västgötapolska – variant från Göteborg, Åttamanengel, Fyrpolska, Sorultakulta – danslek från Sörmland, Väva vädmal, Skinnkompass, Engelska för tre par, Engelska från Kökar, Engelska från Länna, Engelska från Svartsmara
1986 Danmark 3 – 6 april
Besökta orter
Deltagare Göran Almgren, Lise Andersen, Ingalill Andersson, Eva Bolander, Carin Christensson, Britta Eriksson, Allan Johansson, Ingeborg Johansson, Margareta Johansson, Tony Johansson, Åsa Johansson, Bertil Lundqvist, Birgitta Lundqvist, Ralf Milestad, Christina Regnestam, Gunnar Rinnbäck, Ingrid Rinnbäck, Margareta Rinnbäck, Britt Rydell, Jan-Erik Rydell, Torbjörn Svensk, Helmuth Zika
Danser
1987 Spanien 21 – 28 april
Besökta orter Palma de Mallorca
Deltagare Ingalill Andersson, Elvy Bevö, Åke Billqvist, Eva Bolander, Eric Bolander, Birgitta Blomberg, Carin Christensson, Gunnar Eriksson, Allan Johansson, Ingeborg Johansson, Margareta Johansson, Tony Johansson, Åsa Johansson, Bertil Lundqvist, Birgitta Lundqvist, Ralf Milestad, Anette Molin, Doris Molin, Anita Rinnbäck, Gunnar Rinnbäck, Margareta Rinnbäck, Christina Regnestam, Torbjörn Svensk, Anna-Karin Sjöberg, Margareta Sjöberg, Kerstin Thunström, Kjell Thunström, Bengt Thörn, Solveig Thörn
Från andra föreningar Marita Lagergren, Mikael Lindberg
Danser Sjuspring, Banddans, Väva vadmal, Bitte mand i knibe, Engelskor från Trosa och Stigtomta, Snurrebock, Jämtpolska, Västgötapolska, Fyrmannadans, Ränningen, Engelska för tre par, Fryksdalspolska, Slängpolska/Fyrpolska
1990 Grekland 8 – 22 juli
Besökta orter Naossa, Ioannina, Metsovo, Dassia
Deltagare Magnus Axell, Maria Axell, Carin Christensson, Gunnar Eriksson, Petra Jogefjäll, Tony Johansson, Göran Karlgren, Eva Larsson, Inger Lernevall, Anette Molin, Berit Nordgren, Gunnar Sjöberg, Linus Sjöberg, Margareta Sjöberg, Torbjörn Svensk, Kerstin Thunström, Kjell Thunström, Carolina Wennerholm
Från andra föreningar Berit Brunefalk, Rolf Brunefalk, Inger Forsmo, Kent Forsmo, Clas-Göran Magnusson, Åsa Olsson, Gunnar Larsson, Inger Jansson, Örjan Hägerth
Danser Tre små gummor, Vi äro musikanter, Räven raskar över isen, Flickorna många, Mormors lilla kråka, Små grodorna, Skära, skära havre, Karusellen, Potpurri av engelskor, Kadrilj från Landskrona, Väva vadmal, Fryksdalspolska, Engelska för tre par, Fyrmannadans, Nigdans från Gotland, Ränningen, Åttamanengel, Daldans, Västgötapolska – variant från Göteborg, Treparsdans, Kadrilj 80
1994 Danmark 7-10 april
Besökta orter Århus
Deltagare Eric Bolander, Eva Bolander, Carin Christensson, Britta Eriksson, Gunnar Eriksson, Ylva Hansson, Allan Johansson, Ingeborg Johansson, Tony Johansson, Åsa Johansson, Göran Karlgren, Gunnar Rinnbäck, Margareta Rinnbäck, Lars-Ola ”Losa” Sandin
2006 Tjeckien 24 – 28 augusti
Besökta orter Prag, Podebrady
Deltagare Magnus Axell, Camilla Bolander, Eric Bolander, Eva Bolander, Carin Christensson, Gunnar Eriksson, Tony Johansson, Göran Karlgren, Ann Liljeqvist, Bertil Lundqvist, Birgitta Lundqvist, Gunnar Sjöberg, Margareta Sjöberg,
Från andra föreningar Pia Algeson, Anna Eriksson, Eva Gustafsson, Gunnar Gustafsson
Danser La garçonne, Ränningen, Polkapotpurri: Trestegaren – Stoppen – Tre ting – Iipuli-kukku, Getabockdans, Ryska polskan, Åttamanengel, Åttamannadans från Ödsmål, Kadrilj från Oxie

 

 

 

 

Top